Header uutiset

ONS yhdessä UEFAn ja Disneyn kanssa kannustamaan tyttöjä jalkapallon pariin!

Seuramme on valittu yhdessä Haukiputaan Pallon ja Ajax-Sarkkirannan kanssa mukaan toteuttamaan 5-8 -vuotiaille tytöille suunnattua UEFA Playmakers -ohjelmaa. Ohjelma käynnistyy keväällä Suomessa usealla eri paikkakunnalla. UEFA Playmakers -ohjelman kautta haluamme tarjota nuorille tytöille matalan kynnyksen mahdollisuuden tutustua jalkapalloon harrastuksena. Playmakers-harjoituksissa liikunnallisia, sosiaalisia ja jalkapallotaitoja opetellaan lapsille tuttujen Disney -tarinoiden maailmassa.

UEFA Playmakers -ohjelman kautta tarjoamme alueemme tytöille hauskan, turvallisen ja tarinallisen keinon ottaa ensi askelia jalkapallon parissa. Ohjelman kautta kiinnitymme osaksi valtakunnallista ja eurooppalaista kokonaisuutta, sillä Playmakers -ohjelmaan pääsevät lähivuosina tutustumaan pienet tytöt joka puolella Eurooppaa. Kohdistamme ohjelman 5-8 -vuotiaille tytöille, jotka eivät vielä ole mukana jalkapallon joukkuetoiminnassa.

”Mahtavaa päästä mukaan näin hienoon uuteen konseptiin! UEFA Playmakers -ohjelman kautta tavoitteenamme on saada lisää tyttöjä innostettua mukaan jalkapallon pariin. ” Kommentoi ONS:n toiminnanjohtaja Riikka Ylitalo.

 
Kannustetaan pieniä lapsia jalkapallon pariin

Playmakers -harjoituksissa keskitytään liikunnallisten, sosiaalisten sekä jalkapalloilullisten taitojen harjoitteluun. ONS on valinnut harjoituksen rungoksi Disneyn Frozen 2 -elokuvan. Harjoitukset toteutetaan elokuvan tarinaan pohjautuen. Harjoituksissa innostutaan, opetellaan kaverin kannustamista ja iloitaan omista ja toisten onnistumisista. Tavoitteena on rohkaista pieniä tyttöjä mukaan lajin pariin ja varsinaiseen joukkuetoimintaan.

ONS:n Playmakers -harjoituksia vetävät valmentajat koulutetaan helmikuun lopussa Playmakers -ohjelman valmentajiksi. Huhtikuun alussa käynnistyvässä ohjelmassa ovatkin valmentajien luoma turvallinen ja kannustava ympäristö, tyttöjä liikunnan pariin innostava ohjaustapa sekä vastuullisesti ja terveysturvallisesti toteutetut harjoitustapahtumat.

Ilmoittautumiset Playmakers -harjoituksiin avataan maaliskuun alussa (vko9) seuran nettisivuilla.  https://www.onssi.fi/seura/.

Harjoitustapahtumissa noudatetaan kulloinkin voimassa olevia terveysturvallisuuslinjauksia.

Lisätiedot: ONS:n toiminnanjohtaja Riikka Ylitalo, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. / 040-5477337

 

  FB ROUND  insta   Twitter   youtube R

tahtiseura pieni JP