Header uutiset

ONS:in vuonna 2007 syntyneiden joukkue voitti Kouvolassa 6.-9.10.2022 pelatun Laura Kalmari SM-lopputurnauksen.

 

image0

 

Turnauksen vakuuttavuudesta kertoo se, että joukkue jakoi vastuuta laajalla rintamalla: päävalmentaja Augustine Jibrin luotti joukkueensa jokaiseen pelaajaan. Alkulohkonsa ONS voitti varmalla pelillä ja täysillä pisteillä (9 pistettä): alkulohkon otteluissa kaatuivat JäPS (4–0), TPS (3–1) sekä KuPS (5–0).

Puolivälierässä vastaan asettui EPS, jonka ONS voitti tiukassa ja todella laadukkaassa pelissä luvuin 1–0. Välierissä kaatui Ilves lukemin 2–0. Sunnuntaina pelatussa finaalissa vastaan asettui FC Honka, jonka ONS voitti tiukan ja jännittävän pelin jälkeen 1–0.

Joukkueellamme oli mahtava tekemisen meininki Laura Kalmari -lopputurnauksessa! Tytöt olivat erittäin motivoituneita ja tekivät sinnikkäästi töitä yhteisen tavoitteemme eteen. Ryhmähenki oli hyvä, ja siihen onkin panostettu koko kauden ajan. Erityiskiitokset mestaruudesta kuuluvat pelaajien lisäksi joukkueemme huikealle valmennustiimille Augustinelle, Raphaelille, Rositalle ja Matille! Olemme panostaneet pallollisen harjoittelun lisäksi laadukkaaseen fysiikkavalmennukseen, josta kuuluu iso kiitos fysiikkavalmentajallemme Matti Ländenille. Pohjatyötä menestykselle on toki tehty monien vuosien ajan, ja siitä käykin kiittäminen kaikkia joukkueemme toimintaan osallistuneita henkilöitä, joukkueenjohtajat Tiina Niemelä ja Minna Honkila summasivat turnauksen.

ONS 2007 syntyneiden joukkue on pelannut kauden aikana sekä T15 Liiga Pohjoista että T18 Ykköstä. Pelit ovat olleet tulosten valossa hieman haasteellisia, koska tiukkoja pelejä ei ole ollut liikaa tarjolla. Joukkue on kuitenkin ollut mukana Palloliiton Helmariliigassa ja tehnyt yhteistyötä ONS:in BSM-joukkueen kanssa, joiden myötä pelaajat ovat saaneet kaivattua lisähaastetta harjoitteluunsa.

It has been an interesting season for all of us. Our goal was to teach girls how to play in their own position, self-confidence, teamwork and creating a good motivational atmosphere. All this helped us achieve a good season.

This is a dream come true for the girls and we all worked hard for it and here is the result. With this, we want to thank everything behind us: parents, sponsors, the city of Oulu, the Northern District of Palloliitto, the ONS organization – especially 09, 08 and Teea's B-/C-haaste team for being there when we needed help. Special thanks to the girls ONS 2007, the team leaders and the wonderful technical coaching staff for this great working experience that helped in creating the best motivational atmosphere to achieve this. We would not have achieved this without you all.

Congratulations ONS 2007 team, the entire ONS organization and finally the Northern District of Palloliitto – football is also played in the North, päävalmentaja Jibrin avasi tuntemuksiaan.

The year 2022 has been a wonderful season for us. We aimed at bringing everyone into the ONS family by creating opportunities for everyone as much as possible, and by the end of the season everyone in the ONS 2007 team knows their position and are ready to give 100% to their responsibilities. Laura Kalmari was a clear picture of hard work, passion, unity and understanding of our mission. Special thanks to team leaders (Tiina & Minna) and other ONS teams who supported us when needed. Above all, thanks to the coaching crew for mutual understanding, valmentaja Raphael Edereho jutteli.

Mukana turnauksessa oli yhteensä 16 joukkuetta. Kiitokset FC Peltirummulle onnistuneista turnausjärjestelyistä ja mukavasta tapahtumasta.

 

Sm-lopputurnauksessa pelanneet pelaajat:

 

Broström Nea

 

Edereho Naomi

 

Granlund Emmi

 

Honkila Peppi

 

Juttula Niiki

 

Keränen Elli

 

Kilpeläinen Hilla

 

Kilpeläinen Ilona

 

Kuvaja Hilla

 

Lehmikangas Alisa

 

Lohisalo Jenni

 

Moilanen Alli

 

Niemelä Venla

 

Niemelä Viivi

 

Panula Venla

 

Parhiala Rebecka

 

Pirilä Reeta

 

Päkkilä Iida

 

Rahko Laura

 

Toivonen Anni

 

SM-lopputurnauksessa mukana olleet toimihenkilöt:

 

Jibrin Augustine (päävalmentaja)

 

Edereho Raphael (valmentaja)

 

Niemelä Tiina (joukkueenjohtaja)

 

Honkila Minna (joukkueenjohtaja)

 

 

 

Joukkueessa kauden aikana vaikuttaneet:

 

Koskinen Enja

 

Oja Milla

 

Oja Saini

 

Seppä Josefia

 

Säily Isabel

 

Rosita Oja (valmentaja)

 

Länden Matti (fysiikkavalmentaja)

 

Hilli Pasi (maalivahtivalmennus)

 

Koskinen Toni (talenttivalmentaja)

 

Seura onnittelee ja kiittää jokaista mukana kulkenutta ja tämän hienon saavutuksen mahdollistanutta. Saavutus kertoo hyvästä ja laadukkaasta pohjoisen seurojen kasvatustyöstä. Pelaajat ovat aloittaneet pelaajapolkujaan ONS:n lisäksi mm. Ajax Sarkkirannassa, Limingan Pallokarhuissa, Oulun Harrastefutiksessa, Haukiputaan Pallossa ja Suomussalmen Palloseurassa. Kiitos teille kaikille!